W czym kąpać niemowlaka – wanienka, wiaderko, basenik pod prysznic?

0

Nie ma co ukrywać – kąpiel bywa bardzo stresującym momentem, zarówno dla rodziców, jak i dla samego dziecka. Ci pierwsi często zadają sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej kąpać niemowlaka, by mycie było czynnością efektywną i najmniej stresującą. Specjalne wiaderko, wanienka, wanna czy basenik pod prysznic? Oto dostępne warianty.

Wanienka – najczęstszy wybór rodziców

Nie ulega wątpliwościom, że mała wanienka bez wątpienia stanowi jeden z najpopularniejszych gadżetów, których rodzice używają do kąpieli niemowlaków. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary i ergonomiczne kształty, jest doskonale przystosowana do kąpieli nawet najmłodszych dzieci. Jej niewielka waga sprawia, że w łatwy sposób można przenosić ją w dowolne miejsce w domu, dzięki czemu kąpiel może odbywać się nie tylko w łazience, ale na przykład w sypialni. 

Wanienka umożliwia kąpanie dziecka w każdej pozycji – leżącej, półsiedzącej czy siedzącej. Można do niej dokupić także dodatkowe gadżety, które nie tylko ułatwiają kąpiel, ale także pozwalają rodzicom dbać o bezpieczeństwo malucha w czasie mycia. Mowa tutaj o różnego rodzaju siedzeniach, matach antypoślizgowych czy termometrach. W mniejszych wanienkach bez żadnych problemów zmieszczą się niemowlaki nawet do 6. miesiąca życia, podczas gdy w większych modelach kąpiel spokojnie wezmą dzieci nawet dwu-trzyletnie.

Wiaderko do kąpieli jako alternatywa dla tradycyjnej wanienki

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest mycie malucha w specjalnym, przystosowanym do tego wiaderku. Wiaderko kąpielowe sprawia, że maluch przybiera pozycję siedzącą – dokładnie taką, w jakiej znajdował się w brzuchu mamy, co wpływa na jego poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Z racji tego, że w wiaderku dziecko jest aż do szyi zanurzone w ciepłej wodzie, podczas kąpieli jest wyciszone i spokojne. 

Pomimo tego że wiaderko do kąpieli posiada długą listę zalet, to nie wszyscy rodzice wiedzą, że taki gadżet w ogóle istnieje. A tymczasem kąpiel malucha w wiaderku przekłada się na oszczędność wody, zwłaszcza w porównaniu z kąpielą w tradycyjnej  wanience. Do wiaderka wystarczy wlać zaledwie 3-4 litry wody, by przeprowadzić kąpiel niemowlaka. Do tego sama woda chłodzi się bardzo wolno, dzięki czemu można uniknąć ryzyka, że ciało malucha ulegnie wychłodzeniu. Rodzice zapytani o to, jakie zalety przede wszystkim cenią w wiaderkach kąpielowych, wskazują na kompaktowe rozmiary, stabilność oraz lekką konstrukcję.

Czy niemowlę można kąpać pod prysznicem?

Rodzice, którzy dysponują jedynie niewielką łazienką z prysznicem, bardzo często zastanawiają się, czy można wykąpać w nim dziecko. Otóż, kąpiel pod prysznicem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć kupna dodatkowych gadżetów – takich jak wanienki czy wiaderka. 

Starsze maluchy w kąpieli pod prysznicem uwielbiają to, że mogą swobodnie chlapać wodą dookoła – dlatego do kąpieli dziecka najlepiej sprawdzą się prysznice z wysokim brodzikiem. W przypadku kabin prysznicowych bez brodzika rodzice mogą zaopatrzyć się w basenik pod prysznic, z którego po zakończonej kąpieli można spuścić powietrze i schować do szafki łazienkowej.

W sklepach dostępne są specjalne baseniki pod prysznic – jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać ze zwykłych, ogrodowych basenów dmuchanych w kompaktowych rozmiarach. Problem może pojawić się w przypadku zaokrąglonych kabin o nieregularnych kształtach – w takiej sytuacji basenik pod prysznic o standardowych wymiarach może zwyczajnie się nie zmieścić.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku kąpania dziecka pod prysznicem warto dużo uwagi przyłożyć do kwestii bezpieczeństwa. aby maluch nie stracił równowagi dobrze jest położyć w brodziku matę antypoślizgową – zwłaszcza w sytuacji, kiedy maluch podczas kąpieli często przybiera pozycję stojącą – to w przypadku nieco starszych dzieci. Osoby, dla których basenik pod prysznic jest zbędnym wydatkiem, mogą pod prysznicem umieścić dużą miskę lub wanienkę do kąpieli i nalać do niej ciepłej wody.

Czy kąpiel malucha w dużej wannie jest dobrym pomysłem?

Rodzice, którzy kąpią maluchy w niewielkich rozmiarów wanienkach, bardzo często narzekają na tworzące się dookoła wanienki kałuże. W takiej sytuacji warto rozważyć przeniesienie kąpieli niemowlaka do zwyczajnej wanny łazienkowej. W niej dziecko może do woli taplać się w wodzie bez ryzyka zalania wodą wszystkiego dookoła. 

Aby uniknąć używania zbyt dużej ilości wody, do wanny można wstawić dziecięcą wanienkę, bądź też zdecydować się na specjalną, plastikową przegrodą. Rodzice często zadają pytanie, kiedy najlepiej przenieść dziecko z dziecięcej wanienki do dużej wanny. Otóż, zmiana ta najczęściej następuje wtedy, kiedy maluch wyrasta ze swojej dotychczasowej wanienki i staje się ona dla niego za ciasna.

Rodzice zazwyczaj czekają ze zmianą wanny do momentu, aż dziecko jest w stanie samodzielnie przyjąć stabilną pozycję siedzącą. Oczywiście, bezwzględnie trzeba podkreślić, że podczas kąpieli w wannie maluch nawet na sekundę nie powinien pozostać sam – dla jego bezpieczeństwa bezwzględnie potrzebny jest ciągły nadzór osoby dorosłej.

O czym pamiętać podczas kąpieli niemowlaka?

Niezależnie od tego, czy rodzice zdecydują się na basenik pod prysznic, wanienkę, specjalne wiaderko czy też standardową wannę, muszą pamiętać o tym, by podczas kąpieli dziecka przestrzegać pewnych, uniwersalnych zasad.

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura wody podczas kąpieli. W pierwszych tygodniach życia dziecka powinna być ona zbliżona do naturalnej temperatury ciała zdrowego człowieka. Temperatura wody podczas kąpieli dziecka nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza – jednocześnie nie powinna być mniejsza niż 35 stopni. Rodzice, którzy chcą skrupulatnie przestrzegać tej zasady, powinni zdecydować się na zakup specjalnego termometru, który pozwoli zmierzyć temperaturę wody zaledwie w kilka sekund.

Aby uniknąć wychłodzenia się dziecka podczas kąpieli, koniecznie trzeba pamiętać o utrzymaniu właściwej temperatury powietrza. Podczas kąpieli nie powinna być ona niższa niż 20 – 21 stopni. Temperatura idealna do kąpieli to 24 stopnie – nieco więcej niż standardowa temperatura pokojowa. W czasie kąpieli warto zamknąć wszystkie okna, tak aby nie dopuścić do powstawania chłodnego przeciągu.

Jak często kąpać maluszka – to pytanie zadają sobie praktycznie wszyscy rodzice. Otóż, specjaliści zgodnie twierdzą, że w przypadku najmłodszych dzieci codzienna kąpiel jest wręcz niewskazana. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach po urodzeniu,, malucha należy kąpać maksymalnie 3 razy w tygodniu, tak aby nie narazić jego delikatnej skóry na przesuszenie. W przypadku starszych, aktywnych dzieci, które brudzą się wyjątkowo intensywnie, codzienna kąpiel jest wręcz niezbędna.

Rodzice często zapominają, że kąpiel niemowlaka wcale nie musi być przykrym, codziennym obowiązkiem. Wręcz przeciwnie – łatwo można zamienić ją w szaloną zabawę, pełną śmiechu i radości. Wystarczy basenik pod prysznic, wannę lub brodzik wypełnić ulubionymi zabawkami malucha, pojemnikami na wodę i specjalnymi gadżetami kąpielowymi, by pociecha wręcz nie chciała wychodzić z kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *