Czym wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej?

0

Płytki występują w zdecydowanej większości łazienek. Wszystko dlatego, że posiadają wiele zalet – są trwałe, odporne na wilgoć oraz łatwe do utrzymania w czystości. Niestety, tego samego nie można napisać o fugach – czyli szczelinach pomiędzy kafelkami wypełnionych spoiną. Fugi to miejsca, gdzie szczególnie intensywnie gromadzą się osady, rdza oraz resztki mydła. Wiele osób zastanawia się więc, czym wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej, by skutecznie pozbyć się trudnych do wyeliminowania zabrudzeń.

Czym wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej?

Pytanie, w jaki sposób najlepiej wyczyścić fugi pod prysznicem, spędza sen z powiek wielu osobom. Mnóstwo ludzi szuka sprawdzonych porad dotyczących najlepszych sposobów na rozprawienie się z brudem pod prysznicem raz na zawsze.

Na samym początku jednak warto podkreślić, że kluczem do utrzymania fug w czystości jest regularna pielęgnacja i higiena. Fugi, które nie były czyszczone przez dłuższy czas, zdecydowanie trudniej jest wyczyścić i może okazać się to niemożliwe bez agresywnych, intensywnie działających środków. Tymczasem wystarczy regularnie przemywać fugi oraz pielęgnować je przy pomocy specjalnej detergentów, aby zapobiegać gromadzeniu się zabrudzeń. Można także zainwestować w specjalny impregnat do fug, który uchroni spoinę przed zanieczyszczeniem.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj samej fugi. Już na etapie urządzania łazienki warto wziąć pod uwagę fakt, że na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju spoin, które różnią się od siebie właściwościami. W miejscach, które szczególnie narażone są na zabrudzenia, takich jak kabina prysznicowa, najlepszym rozwiązaniem okazują się fugi epoksydowe. Są nie tylko wodoszczelne, ale także odporne na zanieczyszczenia. Nie ścierają się na skutek upływu czasu oraz nie wypłukują tak jak fugi cementowe. Charakteryzują się także wyjątkowo trwałością.

Kluczowe pytanie brzmi: Czym wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej? Do wyboru dostępne są środki dostępne w sklepach, a także domowe metody czyszczenia fug. Osoby, które nie mają czasu i chęci na samodzielne przygotowywanie preparatów, zazwyczaj sięgają po sklepowe preparaty, które skutecznie radzą sobie z zabrudzeniami, jednak są dość agresywne. Decydując się na zakup preparatu do czyszczenia fug trzeba zapoznać się z informacjami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu. Wszystko po to, by na skutek niewłaściwego stosowania nie zniszczyć czyszczonej powierzchni.

W co jeszcze warto się zaopatrzyć, by skutecznie wyczyścić fugi pod prysznicem? Poza środkami chemicznymi przydatne mogą okazać się różnego rodzaju szczoteczki (ważne, by nie były zbyt twarde, ponieważ takie mogą zarysować płytki), miękkie ściereczki, gąbki oraz rękawice ochronne. Te ostatnie są pozycją wręcz obowiązkową, a to z uwagi na to, że sklepowe preparaty do czyszczenia fug często zawierają agresywne substancje żrące, które mogą negatywnie wpływać na delikatną skórę dłoni. Trzeba także wspomnieć, że po czyszczeniu fug warto dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, aby usunąć z niego szkodliwe opary.  

Jak wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej?

Osoby, które chcą skutecznie wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej, najwięcej problemów mają z usunięciem pleśni oraz zalegającego w szczelinach brudu. Wszystko dlatego, że łazienka to pomieszczenie, w którym panują idealne warunki do rozwoju pleśni, a także grzybów. Do czyszczenia fug warto więc postawić na specjalne preparaty grzybobójcze, które nakłada się na spoinę i pozostawia na niej przez określony czas. Po upływie czasu wystarczy zebrać nadmiar preparatu miękką ściereczką, a całość umyć czystą wodą. Jeśli chodzi o czyszczenie fug w łazience, to wysoką skutecznością charakteryzują się preparaty z chlorem. niestety ich zapach jest wyjątkowo nieprzyjemny.

Trzeba pamiętać o tym, że agresywna chemia to nie jedyny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń z fug pod prysznicem. Można skorzystać również z oczyszczacza parowego, który skutecznie wyeliminuje brud przy pomocy gorącej pary. Jeśli powierzchnia fug jest mocno zabrudzona i zaschnięta, przed czyszczeniem parowym warto ją namoczyć.

Czym wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej – domowe sposoby

Aby skutecznie pozbyć się nieczystości z kabiny prysznicowej, wystarczy wymieszać 2/3 szklanki amoniaku i dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Tak przygotowaną miksturę wystarczy przelać do butelki ze spryskiwaczem i nałożyć na fugi. Po upływie godziny należy powierzchnię płytek przetrzeć miękką szczoteczką i opłukać czystą wodą. Aby ograniczyć występowanie pleśni i grzybów na spoinie, raz w tygodniu warto spryskać całą powierzchnię kabiny mieszanką wody i octu.

Dużym problemem są białe fugi –  ich jasny kolor już po krótkim czasie użytkowania znacznie ciemnieje i nie prezentuje się tak atrakcyjnie, jak świeżo po oddaniu łazienki do użytku. Na szczęście w łatwy i szybki sposób można wykonać domową pastę, która świetnie sprawdzi się w wybielaniu fug. Mieszankę przygotowuje się z sody oczyszczonej, wody utlenionej oraz niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Wystarczy nałożyć ją na fugi i po krótkim czasie usunąć, by natychmiast zauważyć efekty. 

Do wybielania fug świetnie sprawdza się także preparat wykonany z wybielacza, octu i sody oczyszczonej. Powyższe składniki wystarczy wymieszać tak, aby powstała z nich gładka, dość gęsta pasta. Sprawdzonym i przetestowanym sposobem na wybielanie fug łazienkowych jest nałożenie na nie soku z cytryny. W owocach cytryny zawarty jest bowiem kwas, który nie tylko wykazuje właściwości rozjaśniające, ale także hamuje rozwój pleśni. Aby na dłużej zachować biały kolor fug, po czyszczeniu można przetrzeć je woskiem.

Domowe preparaty na zabrudzone fugi

Osoby zastanawiające się, czym wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej, wcale nie muszą inwestować w drogie, specjalistyczne preparaty. Skuteczne środki równie dobrze można przygotować na własną rękę w domu, bazując na artykułach dostępnych w każdej kuchni. Oto sprawdzone sposoby na czyszczenie fug domowymi metodami: 

  • ocet – wystarczy przygotować mieszankę octu, wody oraz sody oczyszczonej i nałożyć ją na fugi. Roztwór ten usuwa nawet najtrudniejsze i najbardziej uporczywe plamy, 
  • proszek do pieczenia – to jeden z produktów, który doskonale sprawdza się w czyszczeniu fug pod prysznicem. Mikstura przyrządzona na bazie proszku do pieczenia skuteczne eliminuje rdzę i kamień, 
  • soda oczyszczona – najprostszym rozwiązaniem na czyszczenie fug w kabinie prysznicowej jest wymieszanie wody oraz sody oczyszczonej. Tak powstałą pastę wystarczy nałożyć na zabrudzone fugi na co najmniej 20 minut, a następnie przetrzeć powierzchnię kabiny wilgotną ściereczką.

Jak widać, czyszczenie fug w kabinie prysznicowej wcale nie musi być trudnym i czasochłonnym zadaniem. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, lub też wykonać je samodzielnie, by spoina prezentowała się jak nowa. Godne polecenia są zwłaszcza domowe metody: tanie, ekologiczne i skuteczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *