Jak i czym wykończyć balkon?

0
Jak i czym wykończyć balkon

Jak i czym wykończyć balkon

Twój balkon po wielu latach użytkowania potrzebuje generalnego remontu? Po deszczu zalega na nim woda, które powoduje niszczenie starego materiału wykańczającego, a estetyka tego miejsca wcale nie zachęca do odpoczynku? Czas najwyższy wymienić podłogę i zrobić porządek na balkonie. Nie trzeba dużego nakładu finansowego, aby przemienić balkon w przyjemne, pełne zieleni miejsce, na którym z chęcią zrelaksujesz się w ciepłe dni. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pozwolą Ci odpowiednio zaplanować remont balkonu.

Płytki gresowe – uniwersalne wykończenie podłogi na balkonie

Pierwszym krokiem remontu na balkonie powinna być wymiana podłogi. Jeśli stary materiał pokrywający ją nie nadaje się już do użytku – koniecznie ściągnij go i zbadaj stan podłoża. Podłoga na balkonach składa się z kilku warstw. Na betonowej płycie ułożony jest styropian, który pełni funkcję izolacji termicznej. Na styropianie powinna znajdować się warstwa hydroizolacji, a na niej betonowa wylewka. Wszystkie warstwy powinny być ułożone z zachowaniem kilkuprocentowego spadku, który umożliwia odprowadzenie wody opadowej.

Podczas wstępnych oględzin stanu podłogi po zdjęciu starych materiałów wykańczających, sprawdź, czy któraś z warstw nie została uszkodzona i w razie konieczności przeprowadź jej naprawy. Jednym z najczęściej wybieranych okładzin na balkon są płytki gresowe – wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne bez względu na porę roku. Jest to wybór na lata, o ile przymocuje się je na odpowiednim kleju. Jeśli na Twojej posadzce uszkodzeniu uległa także warstwa betonowej wylewki, warto płytki położyć na zaprawie klejowej, która pozwoli Ci dodatkowo wyrównać posadzkę. Jeśli jednak posadzka jest równa, najlepszym rozwiązaniem jest gotowy klej do płytek, którym przykleisz gres na cienkiej warstwie. Produkt nie musisz wcześniej rozrabiać z wodą, dzięki czemu szybciej uporasz się z pracą.

Inne materiały sprawdzające się na balkon

Płytki gresowe to nie jedynym materiał, który pozwoli Ci osiągnąć ciekawą aranżację balkonu. Na zewnątrz mieszkania świetnie sprawdzi się także sztuczna trawa. Jej zaletą jest to, że nie chłonie wilgoci i świetnie odprowadza wodę opadową. Ponadto nie nagrzewa się na słońcu i jest niezwykle łatwa oraz szybka w montażu. Będzie się bardzo dobrze komponowała z hodowanymi na balkonie roślinami.

Innym równie dobrym materiałem są deski tarasowe, jednak materiał ten jest dość drogi, więc prawdopodobnie pochłonie większą część budżetu na remont balkonu. Możesz wybrać deski drewniane lub z kompozytu, które są łatwiejsze w dalszej pielęgnacji i nie potrzebują impregnacji.

Podłogę na balkonie możesz wykończyć także płytkami gumowymi. Zapewniają miękkie podłoże, są odporne na warunki atmosferyczne w tym mróz i promienie UV. Ponadto nie nagrzewają się na słońcu, dzięki czemu możesz wejść gołą stopą na balkon o każdej porze bez obawy o poparzenia. Pasują do każdej aranżacji balkonu.

Swój balkon możesz wykończyć za pomocą różnych materiałów. Płytki gresowe możesz równie dobrze zastąpić sztuczną trawą, deskami tarasowymi czy gumowymi płytki. Dobierz odpowiedni materiał do aranżacji balkonu i budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na remont balkonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *