Lamele drewniane na suficie i nie tylko – dlaczego są tak popularne?

0

Drewniane lamele to jeden z najbardziej popularnych trendów, jeśli chodzi o urządzenie wnętrz w obecnym sezonie. Nic nie wskazuje na to, by miały one stracić swą popularność w najbliższych latach. Niektórzy twierdzą, że jest to wariacja na temat klasycznej, starej boazerii. Tymczasem drewniane lamele to bardzo uniwersalna dekoracja, która pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Czym są lamele ścienne?

Lamele ścienne to pionowe deski – cienkie listewki, które z przerwami układa się na ścianie lub suficie. Powierzchnia, która zostaje utworzona przy ich pomocy, jest trójwymiarowa i dodaje pomieszczeniu głębi. Umiejętnie ułożone lamele bez wątpienia stanowią prawdziwą dekorację wnętrza i przyciągają uwagę już od pierwszego spojrzenia. Nic dziwnego, że rozwiązanie to cieszy się tak ogromną popularnością. Drewniane lamele na suficie i ścianach to motyw, po który bardzo chętnie sięgają zarówno prywatni inwestorzy, jak i uznani projektanci wnętrz.

Co ciekawe, lamele ścienne i sufitowe nie są wykonywane wyłącznie z litego drewna. Materiał, który często wykorzystuje się przy ich produkcji to płyta MDF pokryta fornirem – naturalną okleiną meblową. Na rynku dostać także można lamele wykonane z płyty MDF pokrytej folią termoplastyczną lub akrylem – czyli tworzywami sztucznymi.

Lamele drewniane na suficie i ścianie – zalety

Nie bez powodu lamele drewniane na suficie i ścianie cieszą się tak dużą popularnością. Rozwiązanie to posiada bardzo dużą listę zalet. Lamele: 

  • są bardzo uniwersalne, estetyczne i ponadczasowe. Lamele ścienne i sufitowe pasują tak naprawdę do wszystkich rodzajów wnętrz – zarówno tych urządzonych w stylu minimalistycznym, jak i klasycznym, skandynawskim, japońskim, industrialnym i wielu innych, 
  • występują w szerokiej gamie kolorystycznej – dzięki czemu można dowolnie dopasować je do każdego wnętrza, wprowadzając do wnętrza głębię i fakturę. Pomieszczenie z lamelami nabiera charakteru, staje się dynamiczne i bardziej ożywione. Konstrukcje wykonane z wąskich listewek całkowicie mogą odmienić charakter pomieszczenia, dodając mu energii i zaburzając harmonię. Sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe, 
  • optycznie podwyższają wnętrze, 
  • pozwalają zamaskować niedoskonałości ścian – różnego rodzaju wgłębienia, krzywizny i uszkodzenia mechaniczne, 
  • poprawiają akustykę wnętrza – konstrukcja lameli zmienia sposób, w jaki fale dźwiękowe roznoszą się po pomieszczeniu, 
  • są odporne na wilgoć – dzięki czemu można stosować je w łazienkach i kuchniach, 
  • są łatwe w montażu – lamele pozwalają całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia bez potrzeby przeprowadzania remontu. Nawet osoby bez doświadczenia w pracach remontowych, z powodzeniem poradzą sobie z instalacją lameli ściennych i sufitowych, 
  • są tanie- zwłaszcza w porównaniu z kosztami wykonania gruntownego remontu.

Jeśli chodzi o lamele drewniane na suficie i ścianach, to nie są one rozwiązaniem pozbawionym wad. Jeśli w danym wnętrzu będzie ich za dużo, mogą optycznie je przytłoczyć i wyglądać nieco pretensjonalnie. Dużym problemem jest także gromadzący się w szczelinach pomiędzy pojedynczymi listewkami brud i kurz – często trudny do usunięcia. W przypadku tanich lameli z niższej półki cenowej, mogą być one produktem niezbyt wytrzymałym i podatnym na uszkodzenia mechaniczne.

W jaki sposób montuje się lamele drewniane na suficie i ściana?

Cechą, która w dużej mierze wpływa na popularność paneli, jest ich łatwy montaż. Do jego przeprowadzenia niepotrzebny jest żaden dodatkowy sprzęt. Wystarczy zaopatrzyć się zawczasu w specjalny klej, najlepiej dedykowany do lamelli. Koszt montażu jest znikomy z tego względu, że nie potrzeba wzywać do niego profesjonalnej ekipy budowlanej. Każda osoba, która zdecydowała się na zakup lameli, powinna bez żadnego problemu poradzić sobie z ich samodzielnym montażem. Warto jednak zawczasu zastanowić się nad dobraniem rozmiaru lamelli, tak by pasował on do pomieszczenia. Uniknięcie kłopotliwego przycinania pozwoli zaoszczędzić sporą ilość czasu i pracy.

Przy montażu lameli najlepiej kierować się następującą zasadą: przerwy pomiędzy lamelami powinny być równe szerokości pojedynczej listwy. Wystarczy zamontować pojedynczą listewkę na ścianie, a następnie przyłożyć do niej drugą – w ten sposób łatwo można wyznaczyć odstęp, który należy zachować. Jak widać, podczas montażu lamelli nie trzeba korzystać nawet z linijki.

Do jakich pomieszczeń pasują drewniane lamele na suficie i ścianach?

Osoby, które są na etapie urządzania domowych wnętrz, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że lamele pasują tak naprawdę wszędzie. Jedynym ograniczeniem jest ewentualne wyposażenie wnętrz. Drewniane lamele ścienne i sufitowe doskonale sprawdzą się zarówno w domowym salonie, jak i w biurze, gabinecie, a nawet sypialni. Ostatnimi czasy projektanci wnętrz coraz częściej umieszczają je w kuchniach i łazienkach.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są lamele ścienne umieszczane w sypialni na ścianie za łóżkiem. W pomieszczeniu tym mogą pełnić także inną, bardzo praktyczną funkcję – skutecznie eliminują pogłos i wyciszają wnętrze.

W jaki sposób można wykorzystać lamele w domowych pomieszczeniach? 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że lamele dekoracyjne można wykorzystać na kilka różnych sposobów. W zależności od miejsca, w którym zostaną zamontowane, można wyróżnić:

  • lamele ścienne – jest to najczęściej wykorzystywany sposób montażu paneli. Wystarczy ściany pokryć charakterystycznymi, drewnianymi listewkami, by ożywić wnętrze, optycznie je powiększyć i dodać mu głębi. Drewniane lamele naścienne wyglądają bardzo estetycznie, a dodatkowo wyciszają pomieszczenie.
  • lamele na suficie – drewniane lamele na suficie to doskonałe rozwiązanie w przypadku wysokich pomieszczeń. Trzeba pamiętać o tym, że w niskim pokoju mogą niepotrzebnie zmniejszyć i przytłoczyć wnętrze – chyba że takie jest zamierzenie. Lamele na suficie to wciąż stosunkowo rzadko wybierane rozwiązanie, które jednak gwarantuje bardzo piękny efekt wizualny.
  • ścianka z lameli – ażurowa ścianka wykonana z drewnianych lameli to doskonały sposób na to, by mieszkanie lub pomieszczenie podzielić na konkretne strefy. Ścianki wykonane z lameli doskonale wyglądają w pomieszczeniach o niewielkim metrażu – nie przytłaczają ich i optycznie powiększają wnętrze. Przepierzenie z lameli umożliwia cyrkulację powietrza oraz swobodny przepływ światła słonecznego.

Podsumowując, nie ma się co dziwić, że lamele stały się w ostatnich latach tak popularnym elementem dekoracyjnym w domowych wnętrzach. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, a jednocześnie niesamowicie wpływa na wygląd pomieszczenia.Na wyróżnienie zasługuje szczególnie łatwy montaż, z którym poradzi sobie każdy. Cienkie, drewniane listewki mogą występować w najróżniejszych grubościach i kolorach – dzięki czemu łatwo można je dopasować do każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *