Nawóz z banana do storczyka. Jak wygląda uprawa i pielęgnacja storczyków?

0

Storczyki to jedne z ulubionych, domowych kwiatów doniczkowych. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o ich pięknie i oryginalnym wyglądzie. Są to przepiękne, egzotyczne kwiaty, które dostępne są w szerokiej i zróżnicowanej gamie wzorów, kolorów i kształtów. Odpowiednio pielęgnowane storczyki – pomocny może okazać się nawóz z banana do storczyka – potrafią kwitnąć całymi miesiącami, za troskę odwdzięczając się dekoracyjnym i intrygującym wyglądem. Osoby, które chcą cieszyć się pięknem tych wyjątkowych roślin, powinny dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej je pielęgnować.

Jakie są odmiany storczyków?

Storczyki to egzotyczne kwiaty, których mnóstwo gatunków występuje w strefie tropikalnej. Są to rośliny, które do przyczepiania się do skał i innych roślin oraz drzew wykorzystują powietrzne korzenie. Zadaniem tychże korzeni jest pobieranie wilgoci oraz składników odżywczych z otoczenia rośliny. Storczyki można podzielić na: 

  • storczyki epifityczne – są to rośliny, których powietrzne korzenie przyczepiają się do elementów w najbliższym otoczeniu. 
  • storczyki pół-lądowe – to tropikalne orchidee, których korzenie wrastają w ziemię. W środowisku naturalnym rosną w glebie dżungli.

Tym, co sprawia, że storczyki cieszą się tak wielką popularnością jako rośliny domowe, jest ich niesamowicie elegancki i oryginalny wygląd. Wspaniałe kwiaty o intrygującym zabarwieniu przyciągają uwagę, dodając każdemu wnętrzu charakteru i uroku. Dużą zaletą storczyków jest także ich wysoka dostępność – można kupić je zarówno w kwiaciarniach, jak i marketach czy dyskontach. Trzeba wziąć pod uwagę, że dostępne są w bardzo przystępnych cenach, chociaż za rzadkie gatunki trzeba zapłacić 

całkiem sporo. Warto podkreślić, że storczyki zachwycają pięknym kwieciem wyłącznie wtedy, kiedy odpowiednio się je pielęgnuje. Wystarczy jednak przestrzeganie kilku zasad uprawy tych kwiatów, a także odpowiednie preparaty – na przykład nawóz z banana do storczyka – by roślina zachwycała doskonałą kondycj.

Co jest potrzebne do uprawy storczyków?

Osoby, które chcą cieszyć oko przepięknymi kwiatami storczyków, powinny pamiętać o tym, że wcale nie muszą kupować gotowej rośliny. Można samodzielnie wyhodować sadzonki z nasion, jednak wymaga to specjalistycznego sprzętu i jest czasochłonnym procesem. Dlatego o wiele łatwiej jest kupić gotowe, kwitnące orchidee w kwiaciarni i zadbać o ich kondycję. Osoby, które decydują się na hodowlę storczyków w domu, powinny zaopatrzyć się w: 

  • pokarm dla storczyków, 
  • konewkę, 
  • spryskiwacz, 
  • podpory, 
  • przezroczystą doniczkę, 
  • nawóz do storczyków, 
  • specjalne podłoże do uprawy storczyków, 
  • sekator, 
  • dekoracyjną osłonkę na doniczkę – punkt nieobowiązkowy.

W jaki sposób uprawiać storczyki?

Osobom początkującym bardzo często wydaje się, że uprawa storczyków w domu jest wymagająca i czasochłonna. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wysiłek włożony w utrzymanie rośliny w dobrej kondycji z pewnością się opłaci.  Storczyk przy odpowiedniej pielęgnacji jest wręcz obsypany kwieciem i taki pozostaje przez dłuższy czas. Wcale nie trzeba inwestować w drogie środki do pielęgnacji storczyków – wystarczy nawóz z banana do storczyka wykonanz samodzielnie, by zasilić roślinę i dostarczyć jej cennych substancji odżywczych.

Ogromną zaletą storczyków jest to, że ich kwitnienie może trwać długie miesiące, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą storczyków, mogą zdecydować się na falenopsisa. Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków storczyków – jego kwiaty charakteryzują się wysoką trwałością, doskonale znosi niedostatki oświetlenia i zbyt rzadkie podlewanie.  

Niezależnie od tego, na jaką odmianę storczyka się zdecyduje, najważniejsza jest właściwa uprawa i pielęgnacja tych roślin. Tylko wtedy będą one stanowiły wspaniałą dekorację wnętrza, przyciągając oko kształtem i kolorem kwiatów. Przy zakupie nowych storczyków warto przesadzić je do nowej doniczki, aby móc skontrolować stan korzeni i podłoża. T dobry moment, by sprawdzić, czy roślina nie nosi oznak choroby lub szkodników.

Osoby stosujące regularnie nawóz z banana do storczyka z pewnością są w stanie zauważyć, że kondycja rośliny ulega szybkiej poprawie. Aby tak pozostało, trzeba pamiętać o tym, że storczyki raz na jakiś czas trzeba przesadzić – najlepiej co dwa do czterech lat.

Jak wygląda pielęgnacja storczyków w domu?

Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja domowych orchidei jest dość wymagająca i skomplikowana. W rzeczywistości wystarczy znać odmianę rośliny, by dopasować do niej odpowiednią pielęgnację. Najpopularniejsze gatunki storczyków zazwyczaj preferują dość jasne światło, jednak bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słońca. W roli osłony sprawdzić się może roleta lub firana okienna. 

Trzeba pamiętać, że liście storczyków są dość wrażliwe na bezpośredni wpływ słońca, dlatego zwłaszcza podczas upałów należy je przed nim chronić. Większość storczyków preferuje temperatury w zakresie od 18 do 25 stopni. Jeśli temperatura jest zbyt niska, roślina prawdopodobnie nie zakwitnie.

Sam nawóz z banana do storczyka może okazać się niewystarczający – rośliny należy przede wszystkim regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie, kiedy aktywnie rosną. Częstotliwość podlewania dobrze jest dostosować do temperatury panującej w pomieszczeniu oraz wilgotności powietrza. Podczas podlewania trzeba upewnić się, że roślina nie została przelana, a ewentualny nadmiar wody ma ujście z doniczki. Podczas podlewania trzeba unikać moczenia liści rośliny, ponieważ stojąca woda może doprowadzić do ich gnicia.

Domowe nawozy do storczyków

Aby storczyki zachwycały perfekcyjną kondycją, wcale nie trzeba inwestować w drogie preparaty. Naturalne nawozy równie dobrze można przygotować w zaciszu własnego domu. Są to między innymi: 

  • nawóz do storczyków z bananów – skórki z bananów stanowią cenne źródło wapnia, fosforu oraz potasu, dlatego doskonale wpływają na kondycję storczyka. Wystarczy pokroić skórki owoców na niewielkie kawałeczki i wymieszać z ziemią w doniczce bądź też przygotować z nich płynny nawóz,
  • nawóz do storczyków z piwa – aby utrzymać kwiaty w dobrej kondycji, raz na jakiś czas do wody służącej do podlewania można dodać niewielką ilość jasnego piwa. Terapia ta sprawi, że liście storczyka staną się jędrne, zdrowe i pełne blasku. Piwo w nawozie można zastąpić także drożdżami,
  • nawóz do storczyków z czosnku – aby przygotować ten preparat wystarczy w wodzie zagotować nie więcej niż 3 ząbki czosnku. Po ostudzeniu czosnkową wodą należy podlać storczyki w tradycyjny sposób.

Trzeba pamiętać o tym, że nawozu do storczyków nie powinno stosować się przez cały rok. W okresie od grudnia do marca podlewanie nawozem należy wstrzymać całkowicie, a to ze względu na to, że roślina nie jest w stanie wypełni wykorzystać dostarczanych jej składników odżywczych z uwagi na zmniejszoną intensywność fotosyntezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *