Mieszkania z TBS bez zadłużania się na 30 lat

1
Mieszkania z TBS bez zadłużania się na 30 lat

Mieszkania z TBS bez zadłużania się na 30 lat

Kupno mieszkania na rynku komercyjnym to niebywale trudna sprawa ze względu na cenę i przeszkody, które stawiają banki na drodze do kredytu mieszkaniowego. Czekanie w kolejce na mieszkanie komunalne lub socjalne z zasobów gminy trwa kilka, a nawet kilkanaście lat. Kolejnym sposobem na zdobycie mieszkania jest przetarg na mieszkanie z gminnego zasobu, ale one w większości są do kapitalnego remontu. Ciekawym rozwiązaniem problemu mieszkaniowego są mieszkania z TBS.

Mieszkanie bez wieloletniego długu

To brzmi niewiarygodnie. System budowy mieszkań z Towarzystwa Budownictwa Społecznego, to znakomite rozwiązanie problemu mieszkania dla osób nie mają szans na gigantyczny kredyt mieszkaniowy lub nie chcą zadłużać się na 30 lat. Osoba, która zamieszka w lokalu, nie będzie jego właścicielem, tylko najemcą. TBS na swojej działce stawia budynki mieszkalne. Koszt inwestycji  w około 30 procentach pokrywają przyszli najemcy. Resztę pieniędzy na budowę TBS pozyskuje z preferencyjnych kredytów zaciąganych w Banku Gospodarstwa Krajowego – ich oprocentowanie jest niższe od średniej stopy rynkowej.

Kto może ubiegać się o mieszkanie w TBS?

Każdy TBS ma swój regulamin, który określa kryteria przyznawania mieszkań. Są jednak podstawowe kryteria ubiegania się o mieszkanie z TBS wynikające z ustawy o TBS. Zgodnie z nimi przyszły najemca musi być mieszkańcem gminy, w której mieści się i działa dany TBS, nie może posiadać innego mieszkania na terenie gminy i musi mieć stałe zatrudnienie na obszarze danej gminy. Kandydat na najemcę mieszkania z TBS musi posiadać własny wkład, tak zwana partycypacja. Jego  dochody muszą  umożliwiać  opłacanie czynszu, którego częścią składową jest kredyt zaciągnięty przez TBS. Przed podpisaniem umowy najmu, najemca musi wpłacić kaucję w wysokości od trzech do dziesięciu wielokrotności miesięcznego czynszu. Najemcy nie można wypowiedzieć mieszkania z TBS o ile nie złamał regulaminu.

Kto jeszcze może nabyć mieszkanie z TBS

Mieszkania z TBS mogą nabywać osoby prawne, np.: pracodawcy dla swoich pracowników oraz gmina lub związek gmin z przeznaczeniem na lokale komunalne.

Wady mieszkań z TBS

Brak kredytu hipotecznego to duży plus tego rozwiązania. Mieszkania z TBS mają swoje wady: brak aktu własności i  nie do końca jasna kwestia opłat czynszowych – najemca spłaca kredyt zaciągnięty przez TBS. W  założeniach mieszkania  z TBS  miały być lokalami o umiarkowanych czynszach dla osób o średnich dochodach. Niestety, przejęcie TBS -ów przez prywatnych inwestorów doprowadziło do podwyżek czynszów i wielu wypadkach do braku remontów oraz do naliczania astromicznych kwot za ogrzewanie. Właściciele budynków często nie podłączyli ich do miejskiego centralnego ogrzewania, tylko uruchomili własne kotłownie lub naliczają opłaty za zawór główny.

Mieszkania z TBS pomimo swoich wad są nieraz jedynym wyjściem dla rodzin, które nie mają zdolności kredytowej do uzyskania kredytu hipotecznego. Na szczęście, są prowadzone prace nad ustawą, która ograniczy patologię prywatnych TBS-ów i wprowadzi szereg korzystnych zmian dla lokatorów.

1 thought on “Mieszkania z TBS bez zadłużania się na 30 lat

  1. Nie wiem dlaczego mieszkania z TBS wzbudzają tyle emocji? Mam takie mieszkanie. Nie mam na głowie wielotysięcznego kredytu. Mieszkanie jest ustawne, ładne i naprawdę wygodne. Blok 5-ciopiętrowy wygląda elegancko. Osiedle jest ciche, ale blisko sklepów i przystanku. Czynsz jest w granicach normy. Nigdy nie chciałam brać wielkiego kredytu. Mieszkanie z TBS to ukłon w stronę ludzi zarabiających w okolicach średniej krajowej, czyli o średnich dochodach, którym komercyjni deweloperzy nie mają niczego do zaoferowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *