Mała, funkcjonalna kuchnia

1
Mała, funkcjonalna kuchnia

Mała, funkcjonalna kuchnia

Niewielka i użyteczna kuchnia to nie oksymoron. Przy dobrej aranżacji można uzyskać wygodną, funkcjonalną kuchnię, pomimo małego metrażu. Kuchnia to serce domu, miejsce tętniące życiem, w którym cały czas coś się dzieje. Niestety, w blokach kuchnie mają niewielkie rozmiary, a ich właściciele spore trudności w funkcjonalnym urządzeniu tego miejsca.

Funkcjonalność kuchni

Oznacza takie zorganizowanie przestrzeni, aby wszystkie niezbędne w codziennym użytkowaniu rzeczy, były dostępne na wyciągnięcie ręki. Meble i sprzęty powinny być rozplanowane według zasady trójkąta roboczego. Kuchenka, lodówka i  zlewozmywak powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta. Produkty spożywcze i sprzęty kuchenne powinny być przechowywane w centralnym miejscu kuchni. Idealnym meblem do przechowywania żywności i podstawowych sprzętów jest szafka typu cargo, która może pełnić funkcję spiżarni. Niestety, w standardowych, ekonomicznych kompletach mebli kuchennych nie jest dostępna.

Półki i szuflady

Standardowe meble kuchenne mają od 2 do 6 wiszących szafek. W niewielkiej kuchni każdą wolną przestrzeń, np.: można wykorzystać i powiesić dodatkowe regały lub półki, zyskując w ten sposób miejsce do przechowywania. Dodatkowe półki powinny być dopasowane do koloru mebli i tworzyć z nimi całość. W szufladach warto trzymać sztućce oraz drobne AGD.

Ustawienie szafek

W małych, wąskich kuchniach bardzo istotne jest ustawienie mebli kuchennych, zwłaszcza szafek dolnych – najlepiej ustawiać je w jednym rzędzie z kuchenką.  Rodzaj zabudowy meblowej powinien być dostosowany do szerokości kuchni. W małej kuchni lepiej zrezygnować z wysokich szafek i postawić na standardowy wymiar. Wszelkie przeszklenia szafek optycznie powiększają kuchnię.

Większość sklepów sprzedających meble kuchenne ma w ofercie zestawy przeznaczone do małych kuchni.  Projektanci wnętrz polecają do małych przestrzeni jaśniejsze meble, np.: w kolorze beżowym,  srebrnym lub białym, ewentualnie w jasnych barwach drewna. Jeżeli zadbamy o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, to nawet niewielka kuchnia może być wygodnym miejscem.

1 thought on “Mała, funkcjonalna kuchnia

  1. Mała kuchnia do niedawna była moim utrapieniem. Wszystkiego było pełno i nic nie mogłam znaleźć. Dopiero po lekturze tego tekstu zrozumiałam, że powinnam ją trochę przeorganizować i dokupić szafki górne oraz niewielkie kuchenne regały. Nagle zrobiło się więcej miejsca do przechowywania i przedmioty przestały się gubić. Jestem teraz spokojniejsza, a praca w kuchni jest lepiej zorganizowana. Bardzo pomocne jest rozplanowanie kuchni według trójkąta roboczego. Wszystko jest pod ręką i znacznie szybciej przygotowuje się posiłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *