Wygodne schody spocznikowe

1
Wygodne schody spocznikowe

Wygodne schody spocznikowe

Trudno wyobrazić sobie wielopiętrowy budynek bez schodów, które są elementem budynku lub ukształtowania terenu umożliwiającym przemieszczanie się pomiędzy różnymi piętrami (poziomami wysokości). Schody powstawały już w starożytności – miały wtedy walor głównie użytkowy.  Obecnie schody są częścią wystroju wnętrz lub posesji. Ich estetyka jest tak samo ważna, jak funkcjonalność, trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

Regulacje prawne dotyczące wymiarów schodów

Kwestia budowy schodów jest uregulowana prawnie. Wymiary schodów regulują przepisy budowlane zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z przepisami minimalne wymagania dotyczące wymiarów schodów zależą od dwóch czynników: przeznaczenia budynku: mieszkalny, użyteczności publicznej, czy służby zdrowia oraz od przeznaczenia schodów – do  wejść do piwnic i na poddasze mogą prowadzić mniej wygodne schody.

Najpopularniejsze schody wewnętrzne

W domach jednorodzinnych inwestorzy najczęściej decydują się na schody spocznikowe lub zbiegowe.  Wybór rodzajów schodów powinien zależeć od dwóch najważniejszych czynników: ilości miejsca w domu i środki finansowe. Jeżeli przestrzeń przeznaczona na schody jest niewielka, to  najkorzystniejszą opcją są schody zbiegowe. Zajmują znacznie mniej miejsca niż schody spocznikowe, co przy niewielkim metrażu, stanowi dużą oszczędność powierzchni użytkowej. Schody zbiegowe stopnie różnej wielkości, są skomplikowane i drogie w budowie. Schody spocznikowe potrzebują więcej miejsca, ale ich zaletą są stopnie równej wielkości, prostota wykonania i niewielki koszt. Wynika to z tego, że schody spocznikowe wymagają ze strony wykonawców mniej pracy. Łatwiejsze jest deskowanie oraz zbrojenie stopnic i spoczników, ponieważ mają one ten sam rozmiar. Czas pracy nad schodami spocznikowymi jest znacznie krótszy niż w przypadku schodów zbiegowych.

Funkcjonalność użytkowania schodów spocznikowych i zbiegowych

Schody zbiegowe przeznaczone są dla osób sprawnych o dobrej kondycji fizycznej. Na niewygodę podczas korzystania z nich narzekają dzieci i osoby starsze. Wynika to z różnych wymiarów stopnic. W  najwęższych punktach nie ma wystarczająco dużo miejsca na postawienie stopy. Schody spocznikowe mają równe wymiary, co umożliwia mijanie się dwóch osób. Spocznik można również zagospodarować.  Jeżeli w domu jest wystarczająca ilość miejsca, to polecane są schody spocznikowe, ponieważ są wygodniejsze w poruszaniu się i bezpieczniejsze. Łatwiej jest wnieść i znieść wózek dziecięcy ze schodów spocznikowych.

Bez względu na rodzaj schodów można je wykończyć na dowolny sposób i dopasować do całości aranżacji wnętrza. Szerokość i wysokość stopni schodów powinna być w miarę możliwości dostosowana do przeciętnej długości kroku dorosłego człowieka. Wysokość stopni powinna oscylować pomiędzy 17,5 a 20 cm, w zależności od rodzaju budynku, w którym umieszczone są schody. W jednym biegu nie może być więcej niż 18 stopni.

1 thought on “Wygodne schody spocznikowe

  1. Uważam, że schody są tak samo ważną częścią aranżacji wnętrza, jak podłogi, czy ściany. Wnętrze powinno tworzyć całość. Największą sztuką jest połączyć funkcję estetyczną z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Postawiłam na schody spocznikowe, bo są wygodniejsze w użytkowaniu i bardziej dostosowane do potrzeb wszystkich domowników. Zależało mi na tym, aby stopnie były równe. Zagospodarowuję także spoczniki. Z zakupami o wiele lepiej chodzi się po schodach spocznikowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *