Podział mieszkania na dwa mniejsze


Podział mieszkania na dwa mniejsze
Duże mieszkanie lub dom można podzielić i uzyskać dwie mniejsze nieruchomości. Na taki krok decydują się właściciele, kiedy potrzebne jest mieszkanie dla dorosłego dziecka lub po rozwodzie. Na wydzielenie dwóch mieszkań z jednego, decydują się osoby planujące wynajmować mieszkania lokatorom. Dzięki temu mogą zaoferować dwa mieszkania do wynajęcia. Z punktu widzenia prawnego, taki podział jest możliwy, o ile mieszkanie spełnia określone warunki, a właściciel zdobędzie kilka pozwoleń.
Podstawowe warunki lokalowe
Nie każde duże mieszkanie nad można podzielić . Podstawowym warunkiem do podziału lokalu jest układ, który umożliwia stworzenie dwóch lokali z odrębnymi wejściami z klatki schodowej. Podział na mniejsze mieszkania może być dokonany w domu jednorodzinnym lub kiedy na etapie budowy budynek mieszkalny został zaprojektowany jako dwurodzinny z osobnymi wejściami, choć w wyniku zmian koncepcji wybudowano tylko jedno wejście. Trudno wykonać podział mieszkania w bloku, ponieważ nie ma możliwości wykonania dwóch osobnych wejść.
Przebudowa mieszkania w kamienicy
W starszych kamienicach jest możliwość podziału mieszkania. Są odpowiednio duże i mają korzystny układ pomieszczeń. Podział lokalu nie może mieć wpływu na inne mieszkania w budynku. Podział mieszkania nie może powodować zmiany ogólnego metrażu – jeżeli posiadamy mieszkanie 7o metrowe, to można je przerobić na dwa mieszkania o powierzchni użytkowej 35 metrów kwadratowych.
Wymogi formalne
Do przebudowy lokalu mieszkalnego konieczna jest zgoda spółdzielni wspólnoty mieszkaniowej. Decyzja w powyższej sprawie musi być podjęta na drodze uchwały. Zgoda na przebudowę zależy wyłącznie od dobrej woli wspólnoty. Jeżeli wspólnota nie zgodzi się na podział mieszkania, to można wystąpić do sądu i uzyskać zgodę sądową na podział mieszkania.
Dzielenie mieszkania wykonuje się po to, aby każdy właściciel miał swój lokal mieszkalny. Konieczna jest nowa numeracja – dodanie litery do cyfry. W sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych trzeba założyć księgę wieczystą dla nowego lokalu.
W mojej sytuacji konieczny był podział domu i stworzenie dwóch mieszkań. Jako osoba po rozwodzie chciałem mieć swoją część domu. Udało się wstawić osobne wejście. Dzięki temu mam kontakt z dziećmi, a jednocześnie swoje nowe życie. Jest przy podziale mieszkań trochę formalności, ale warto, bo nie trzeba szukać po rozwodzie mieszkania i narażać się na kolejne koszty.