Podział mieszkania na dwa mniejsze

1
Podział mieszkania na dwa mniejsze

Podział mieszkania na dwa mniejsze

Duże mieszkanie lub dom można podzielić i uzyskać dwie mniejsze nieruchomości. Na taki krok decydują się właściciele, kiedy potrzebne jest mieszkanie dla dorosłego dziecka lub po rozwodzie.  Na wydzielenie dwóch mieszkań z jednego, decydują się osoby planujące wynajmować mieszkania lokatorom. Dzięki temu mogą zaoferować dwa mieszkania do wynajęcia. Z punktu widzenia prawnego, taki podział jest możliwy, o ile mieszkanie spełnia określone warunki, a właściciel zdobędzie kilka pozwoleń.

Podstawowe warunki lokalowe

Nie każde duże mieszkanie nad można podzielić . Podstawowym warunkiem do podziału lokalu  jest układ, który umożliwia stworzenie dwóch lokali z odrębnymi wejściami z klatki schodowej. Podział na mniejsze mieszkania może być dokonany w domu jednorodzinnym lub kiedy na etapie budowy budynek mieszkalny został zaprojektowany jako dwurodzinny z osobnymi wejściami, choć w wyniku zmian koncepcji wybudowano tylko jedno wejście. Trudno wykonać podział mieszkania w bloku, ponieważ nie ma możliwości wykonania dwóch osobnych wejść.

Przebudowa mieszkania w kamienicy

W starszych kamienicach jest możliwość podziału mieszkania. Są odpowiednio duże i mają korzystny układ pomieszczeń. Podział lokalu nie może mieć wpływu na inne mieszkania w budynku.  Podział mieszkania nie może powodować zmiany ogólnego metrażu – jeżeli  posiadamy mieszkanie 7o metrowe, to można je przerobić na dwa mieszkania o powierzchni użytkowej 35 metrów kwadratowych.

Wymogi formalne

Do  przebudowy lokalu mieszkalnego konieczna jest zgoda spółdzielni wspólnoty mieszkaniowej. Decyzja w powyższej sprawie musi być podjęta na drodze uchwały. Zgoda na przebudowę zależy wyłącznie od dobrej woli wspólnoty. Jeżeli wspólnota nie zgodzi się na podział mieszkania, to można wystąpić do sądu i uzyskać zgodę sądową na podział mieszkania.

Dzielenie mieszkania wykonuje się po to, aby każdy właściciel miał swój lokal mieszkalny. Konieczna jest nowa numeracja  – dodanie litery do cyfry.  W sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych trzeba założyć księgę wieczystą dla nowego lokalu.

1 thought on “Podział mieszkania na dwa mniejsze

  1. W mojej sytuacji konieczny był podział domu i stworzenie dwóch mieszkań. Jako osoba po rozwodzie chciałem mieć swoją część domu. Udało się wstawić osobne wejście. Dzięki temu mam kontakt z dziećmi, a jednocześnie swoje nowe życie. Jest przy podziale mieszkań trochę formalności, ale warto, bo nie trzeba szukać po rozwodzie mieszkania i narażać się na kolejne koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *