Mały dom na obrzeżu miasta

1
Mały dom na obrzeżu miasta

Mały dom na obrzeżu miasta

Budowa domu to realizacja marzeń, zwieńczenie długich przygotowań i wielu wyrzeczeń. Pierwszym etapem budowy jest wizja całej inwestycji – projekt domu i kalkulacja kosztów. O wielkości domu decydują nie tylko ambicje, marzenia, ale przede wszystkim możliwości finansowe. Dla właściciela najważniejsze jest to, jak będzie wyglądał jego dom i czy zmieści się w zaplanowanym budżecie. „Mały dom” na przedmieściach jest  dobrą alternatywą dla wielkomiejskiego pędu życia.  Ze względów ekonomicznych powrócił trend na domy parterowe.

Zalety domu parterowego

Jeszcze 50 lat domy parterowe dominowały na wsiach i na przedmieściach miast. Obecnie proporcje wyrównały się i równie często buduje się domy co najmniej dwukondygnacyjne, jak parterowe. Wybór rodzaju domu zależy od potrzeb domowników, stylu ich życia, stanu zdrowia i wielkości działki. Domy parterowe polecane są dla rodzin, w których mieszka osoba starsza, schorowana lub osoba z niepełnosprawnością. W domu parterowym mogą cieszyć się pełną swobodą i brakiem barier architektonicznych, np.: dużej ilości schodów. Dom parterowy jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, ponieważ wszyscy są obok siebie i spędzają razem dużo czasu. Dom parterowy jest bezpieczniejszy dla dzieci, ponieważ zmniejsza ryzyko wypadku,np: upadku ze schodów. Poza tym dom parterowy łatwiej przystosować do potrzeb domownika poruszającego się na wózku inwalidzkim lub o kulach. Nieduży dom parterowy zmieści się na niewielkiej działce, co znacznie obniża koszt inwestycji.  Dom parterowy jest tańszy w budowie, utrzymaniu i ogrzewaniu niż dom jednorodzinny dwukondygnacyjny.

Mniejsze koszty

 Zdecydowanie najmniej kosztuje postawienie domu parterowego, ponieważ odpadają takie wydatki jak: koszty stropu i schodów, okien dachowych i wysokich rusztowań na placu budowy. W domu parterowym można umieścić  antresolę i  w ten sposób zwiększyć powierzchnię użytkową. Antresola może pełnić funkcję wygodnego kącika rekreacyjnego lub przytulnej sypialni.  Budowa domu parterowego trwa krócej niż budynku z kondygnacjami.

Strefa nocna i dzienna

W domu parterowym można, a nawet trzeba, wydzielić część nocną od dziennej. Kuchnia, łazienka i salon zaliczane są do sfery dziennej. Dobrym pomysłem jest otwarta kuchnia, ponieważ integruje domowników i ułatwia wspólne spędzanie czasu. W strefie dziennej powinny znaleźć się pokoje dziecięce i pokój gościnny, a w razie potrzeby także gabinet do pracy.  Strefa nocna to sypialnia z dodatkową łazienką. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest przejście z garażu do domu.

 Najtańsze  w budowie są domy parterowe o powierzchni użytkowej do 120 metrów kwadratowych, które spełniają potrzeby rodziny czteroosobowej.  Dom parterowy przeznaczony jest dla ludzi o średnich dochodach, którzy są wygodnie mieszkać i cenią bezpośrednią komunikację ze wszystkimi domownikami. Moda na domy parterowe powraca ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Ludzie zmęczeni stresującą pracą w dużym mieście, cenią spokój i ciszę przedmieść.

1 thought on “Mały dom na obrzeżu miasta

  1. Wybudowanie domu parterowego na obrzeżach miasta to dużo lepszy pomysł niż kupno mieszkania w centrum. Zrezygnowałam z wynajmowania mieszkania we Wrocławiu. Korzystniejsze cenowo okazało się wybudowanie niewielkiego domu 3 pokoje, 75m2 w pod Wrocławiem, gdzie jest dość dobra komunikacja miejska. Mam ciszę, spokój i bez hałaśliwych sąsiadów za ścianą, a do tego niewielki ogródek, gdzie biegają dzieci. Super, jestem zadowolona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *